Blackosh oživuje Cales, singel bude nasledovať album Petr „Blackosh„ Hošek, gitarista švédskych NIFELHEIM (predtým ROOT a MASTER‚S HAMMER), hlási oživenie jeho projektu Cales. Aktuálne pripravil sedempalcový singel, ktorý pôjde skoro do výroby a vyjde začiatkom roka 2021 pod labelom Gothoom Productions. Na spev si prizval svojho kolegu z NIFELHEIM Per Gustavssona alias Hellbutchera, do skladby „Chants of Steel„, a druhú stranu so skladbou „Hall of Death„ opatril vlastným vokálom. Dvouskladbový gramosingl bude predchádzať vydanie siedmeho albumu Cales „Chants of Steel„, ktorého vydanie je plánované na koniec roka 2021. CD edície sa ujmú Gothoom Productions. Audio kazetu vydajú nemeckí Darkness Shall Rise a nebude samozrejme chýbať aj vinylová verzia. Štýlovo Cales pokračujú tam, kde skončili so šiestym albumom pred desiatimi rokmi, v pohansko–epickom poňatie metalu.
História
Cales je pohansko-epický-darkmetalový projekt Petra Hoška, inak muzikanta pôsobiaceho pod pseudonymom Blackosh alebo Blackie. Blackosh je jedným z najtalentovanejších gitaristov a skladateľov metalovej hudby v ČR. Väčšinu svojej hudobnej kariéry pôsobil v legendárnej blackmetalové kapele Root (1987 – 2004). Najvýznamnejším z jeho bočných projektov boli jednoznačne Cales, ktorí sú dnes jeho hlavné nahrávacie aktivitou.
Cales boli založení už v roku 1992 Blackoshem a bubeníkom Reném „Evil“ Kostelňákem. Projekt vzniká na troskách rozpadnutej old school blackmetalové partičky s názvom Crux, v ktorej páni drvili kovošrot v štýle Bathory, Master ‚s Hammer, Sodom, Slayer, Celtic Frost a Destruction. Demo „Rev smrti“, ktoré s Crux nahrali v roku 1991, vyšlo v roku 2006 na CD u švédskeho labeli I Hate Records. Cales rok nato natočili upravenú skladbu o dvoch parte, z repertoáru Crux, s pôvodným názvom „First Key“ a pod názvom „The Last Key“ Táto záležitosť vychádza na kompilácii „Necrometal“. Debutové CD „Bonds Of Togetherness“, hoci bolo natočené už v roku 1995 v zostave DeSed – spev, Blackosh – gitary, basa, vokály, Evil – bicie, vyšlo až v januári 1997 u malého labelu Tentamen Records. Neskôr, v roku 2004, sa toto debutový album objavilo v reedícii u firmy Open Media. Znovu vydané CD obsahuje aj dátovú stopu s videoklipom ku skladbe „Through The Years“. Už na tejto prvotine môžete počuť veľký odklon od tvorby, ktorú Blackie skladal pre Root, Nájdeme tu vplyv ako staré dobré hardrockovej školy, heavy metalu, ale aj extrémnejších odnoží 80 – 90 rokov. Rovnako aj vplyvy folku, ale predovšetkým prvky pohanské (keltské – vikingskej) temné melodiky s magickými, špiritistickými a symbolickými texty, ktoré sa prelínajú celou tvorbou Cales. V roku 1998 vzniká niekoľko skladieb pod súhrnným názvom „Mystery Of Lost Equilibrium“ ako promo pre firmy, ale až až v roku 2000 Cales podpisujú zmluvu s Redblack Production. V tom istom roku vychádza veledůležité album „The Pass In Time“, ktoré na strane fanúšikov dodnes zbiera body po celom svete a ktoré zrejme zostáva stále neprekonateľné, snáď len s výnimkou posledných albumov „Savage Blood“ (2007) a „Krf“ (2009) . O rok neskôr vychádza licencie „The Pass In Time“ pre ruský trh u firmy IronD Records.
V roku 2003 vzniká nasledovník úspešného „The Pass In Time“. Dostal meno „Uncommon Excursion“. Táto doska ukročila bokom ako hudobne, tak aj textovo. Posun do melodickejšie, rockovejší vôd však niektorým fanúšikom vadil a doska nebola u metalovej obce prijatá tak skvele, ako jej predchodkyňa. Avšak na druhej strane sa o Cales začali zaujímať aj poslucháči iných hudobných sfér. Spevák DeSed bol nahradený Skunnym, ktorý už hosťoval na „The Pass in Time“. Vďaka úspechom a trom doskám je zo strany fanúšikov hlad po živom vystúpení Cales. Na čas sa vytvorila koncertné zostava a Cales v rokoch 2003 až 2007 koncertujú.V roku 2004 Blackosh opúšťa po dlhých špekuláciách svojej domovskej Root a od tej chvíle sa venuje iba Cales; po určitú dobu však tiež skladá pre bývalého speváka Arakain Aleš Brichta a dokonca sa nakrátko stal členom jeho formácie Aleš Brichta Band.
V roku 2006 Blackie uzatvára jednu kapitolu a Cales sa stávajú jeho „one-man projektom“. Všetku produkciu vyhotovuje vo svojom nahrávacom štúdiu Descent, kde vzniká aj promonahrávka „Hymn Of Oblivion“, ktorá sa dostáva do pazúrov firmy Metal Breath Production, s ktorou Blackosh následne podpisuje zmluvu na jeden album. Pod názvom „Savage Blood“ vyšlo 3. októbra 2007, vzápätí získalo americkú distribúciu cez Relapse Records. V Európe a zvyšku sveta sa o distribúcii postarali Plastic Head + niekoľko ďalších vybraných spoločností. Súčasťou dosky je aj epické video ku skladbe „From The Bosom Of Oblivion“ z albumu „The Pass In Time“. Na rok 2009 sa pripravuje vydanie nového CD s názvom „Krf“, pravdepodobne opäť pod krídlami Metal Breath Production. Materiál bude tentoraz opäť spievaný, i revanie. Ovšem surovejší a rýchlejší. Klasické atribúty albumov „The Pass In Time“ a „Savage Blood“ zostanú zachované, ešte s väčším dôrazom na folkovú melodiku, masívne zabijáckou údernosť a ťažkopádnu majestátne veľkorysosť. Kto má rád epickú éru Bathory, vedzte že Cales sú beznadsázky možno jediní dôveryhodní nasledovatelia tejto legendy. V lete 2009 Blackosh dokončuje piate dielo Cales, s názvom „Krf“ a v novembri toho istého roku, album vychádza pod značkou labelu Metal Breath. Materiál je tentoraz opäť spievaný, a to samotným Blackie. Ovšem surovejší a rýchlejší. Klasické atribúty albumov „The Pass In Time“ a „Savage Blood“ zostávajú zachované, s ešte väčším dôrazom na folkovú melodiku, masívne zabijáckou údernosťou a ťažkopádnu majestátnu veľkorysosť v duchu staršej tvorby. O rok neskôr sa toto dielko dočká pocty v podobe LP, zásluhou Zero Budget a Werewolf PRODS. V roku 2010 Blackosh pomaly pracuje na novom materiáli pre šieste album s pracovným názvom „Return from the Other Side“. Ďalší rok podpisuje zmluvu so slovenským labelom Gothoom Productions, pod ktorého krídlami album vychádza v auguste 2012, ako na klasickom CD, tak v luxusnom digipackovém balení a vzápätí aj na LP ako picture vinyl disk.